Well I can start with NJ.
About 2 years ago MMJ was made accessible to more people. Before that it was just for those on Hospice. Now almost anyone with a pulse can get an MMJ card. The max amount per month someone can get is 3 oz. You must see your doctor once every 3 months, 6 months, or yearly depending on the doctor to get a refill.
Needless to say its become a big business here getting people on the program. The upfront costs are $250.00 (for the card, fees, visit) - then the doctor can charge you $150.00 every 3 months for your refills. If you find a good doctor he will give you a yearly script.
The bigger problem is product availability.
NJ is a tiny state(47th in size)_ but its 11th in population. This is causing a big problem. We only have 7 dispensaries in the whole state. It's also very expensive. The average cost of 7 grams is roughly 100 bucks. Your looking at roughly 1200 bucks a month for 3 oz. I know you think 3 oz sounds like a lot. It would be if you were going to smoke it all.
...and I'm sure there are plenty of you that would accept that challenge gleefully.

However, when you cook with it, make edibles, tinctures, concentrates, etc.. things change.
I will tell you the product is fantastic though.
There is a referendum on the ballot in 2020 to make it recreational in NJ. I hope they do this because it will drive the cost down and bring in some well needed supply.
About 2 years ago MMJ was made accessible to more people. Before that it was just for those on Hospice. Now almost anyone with a pulse can get an MMJ card. The max amount per month someone can get is 3 oz. You must see your doctor once every 3 months, 6 months, or yearly depending on the doctor to get a refill.
Needless to say its become a big business here getting people on the program. The upfront costs are $250.00 (for the card, fees, visit) - then the doctor can charge you $150.00 every 3 months for your refills. If you find a good doctor he will give you a yearly script.
The bigger problem is product availability.
NJ is a tiny state(47th in size)_ but its 11th in population. This is causing a big problem. We only have 7 dispensaries in the whole state. It's also very expensive. The average cost of 7 grams is roughly 100 bucks. Your looking at roughly 1200 bucks a month for 3 oz. I know you think 3 oz sounds like a lot. It would be if you were going to smoke it all.
...and I'm sure there are plenty of you that would accept that challenge gleefully.
However, when you cook with it, make edibles, tinctures, concentrates, etc.. things change.
I will tell you the product is fantastic though.
There is a referendum on the ballot in 2020 to make it recreational in NJ. I hope they do this because it will drive the cost down and bring in some well needed supply.